Jak si vybrat správnou dětskou autosedačku

Výběr autosedačky

Jaká autosedačka je pro moje dítě nejlepší?
Nejlepší autosedačka je ta, která se nejlépe hodí pro vaše dítě, do vašeho auta, snadno se instaluje a používá. Zde je několik užitečných typů a doporučení, která vám pomohou se rozhodnout.  

Nevíte, jak vybrat tu správnou autosedačku?
Podívejte se do Maxi-Cosi pomocník s výběrem autosedačky

Výška a váha je důležitější než věk
Existují dva odlišné předpisy, týkající se autosedaček, a to tzv. i-Size standard (známý také pod názvem UN R129) a evropský standard ECE R44/04. Systém i-Size jako kritérium používá délku/výšku dítěte, standard ECE R44/04 klasifikuje a rozděluje autosedačky do skupin podle váhy dítěte.

Nařízení o i-Size (UN R129)
Nařízení o i-Size, známé také pod označením UN R129, je novým evropským standardem pro bezpečnost a zvyšuje úroveň bezpečnosti pro děti cestující v autě. Zavádí mimořádnou ochranu v několika ohledech. Především však tím, že zavádí povinnost umístění dětí do 15 měsíců proti směru jízdy.

Norma o i-Size rozděluje autosedačky nově podle délky/výšky dítěte na rozdíl od původní váhy či věku. Rodiče většinou znají spíše délku či výšku svého dítěte než jeho váhu. Zároveň existují velké rozdíly mezi délkou/výškou dítěte a jejich věkem, případně váhou. Délka a výška vypovídá přesněji o tom, zda se dítě správně vejde do autosedačky. Lépe také indikuje rodičům, kdy je nutné přejít na jinou, větší autosedačku. 

Autosedačky i-Size jsou z tohoto důvodu vždy vyrobeny na základě kritéria délka/výška, jako například velikost autosedačky od 67 cm do 105 cm výšky dítěte.

Nařízení ECE R44/04
Podle tohoto nařízení jsou dětské autosedačky rozděleny do skupin na základě váhy dítěte, viz shrnutí níže.

Novorozenec  Skupina 0+     od narození do 13 kg    |    do 12 měsíců
Batole           Skupina 1        9 až 18 kg         |    9 měsíců až 3½ roku 
Dítě              Skupina 2/3     15 až 36 kg       |    3½ roku až 12 let 

Všeobecně
Nikdy nekupujte příliš velkou autosedačku. Ujistěte se, že je od prvního dne vašeho použití vhodná pro výšku vašeho dítěte (podle standardu i-Size) nebo jeho váhu (podle předpisu ECE R44/04). Příslušná kategorie je uvedena na oranžovém ECE označení, které je často umístěno na spodní části autosedačky. Věkové kategorie jsou tam také často označené, ale vzhledem k tomu, že každé dítě může mít odlišnou váhu, skupiny dle věku by měly být použity jen orientačně. 

Nejbezpečnější je pořídit autosedačku vhodnou na danou délku či výšku a váhu dítěte s ohledem na přibývající věk. Nedoporučujeme koupit autosedačku s velkým hmotnostním rozmezím, například používat jednu autosedačku od narození do 3½ let věku nebo déle.

Odborník na bezpečnost dětských autosedaček říká“Když si vybíráte autosedačku, nestačí brát v potaz pouze věk vašeho dítěte.  Je nutné zohlednit také jeho výšku (pro autosedačky s i-Size) a váhu (podle ECER44/04). Dále je důležité i to, které sedadlo v autě je pro umístění autosedačky nejbezpečnější, zda budete se svým dítětem podnikat spíše kratší nebo delší cesty, jestli budete muset přesunovat autosedačku z jednoho auta do druhého, a co je nejpohodlnější pro vás, jako rodiče. Moje rada číslo jedna je zvolte autosedačku, kterou lze nainstalovat na základnu. Jakmile ji pevně umístíte, můžete cestovat v klidu, že je vaše dítě v bezpečí. Autosedačka se na základnu jednoduše zapne a z ní opět vypne, což je perfektní varianta pro zaneprázdněné rodiče."

Kdy je čas vyměnit autosedačku za větší?
Maxi-Cosi doporučuje počkat s přechodem z autosedačky pro miminko na autosedačku určenou pro batolata co nejdéle je to možné. Miminka jsou nejlépe ochráněna, pokud cestují proti směru jízdy. V této pozici je síla případného nárazu zmírněna a rozdělena mezi skořepinu autosedačky a bezpečnostní pásy auta.

Přechod od miminka k batoleti
Vaše dítě přerostlo autosedačku, pokud konce jeho uší přesahují přes zadní okraj autosedačky. Do té doby nedoporučujeme měnit autosedačku za větší. Dbejte především na to, aby hlava vašeho dítěte byla řádně chráněna horní částí autosedačky. Problémem není, když nohy dítěte přesáhnou okraj autosedačky.

Přechod od batolete k dítěti
Změna z autosedačky pro batole do vyšší skupiny 2/3 je vhodná, pokud jsou ramena vašeho dítěte 2 cm nad nejvyšším bodem na připínacích popruzích, je-li opěrka hlavy v nejvyšší poloze. Při přechodu k jiné autosedačce se vždy ujistěte, že opěrka hlavy je v nejnižší nastavitelné poloze.

Cestování bez autosedačky
Dosáhne-li vaše dítě výšky 135 nebo 150 cm (přibližně ve 12 letech) je možné cestovat bez autosedačky. Pro přesné maximální výšky nahlédněte do níže uvedeného seznamu jednotlivých zemí. Děti, které již nepoužívají autosedačky, musí mít povinně po celou dobu jízdy zapnuté standardní bezpečnostní pásy.

Země Autosedačka musí být použita do maximální 
výšky dítěte (v cm)
 Rakousko  150
 Belgie  135
 Německo  150
 Irsko  150
 Lucembursko  150
 Nizozemsko  135
 Švýcarsko  150 
 Velká Británie     135

Jak nainstalovat autosedačku se systémem ISOFIX
Více informací o instalaci zde.

Propojené výrobky

baby car seat
Autosedačky pro kojence

Číst dál

toddler car seat
Autosedačky pro batolata

Číst dál

child car seat
Autosedačky pro starší děti

Číst dál

PŘIPOJTE SE K NÁM NA FACEBOOKU

Související články

Výběr autosedačky

Výběr správné velikosti

Číst dál